FIRMA TECHNOLOGIA GALERIA KONTAKT
POZNAJ NASZĄ MARKĘ - Vola . art of deco
SKLEP ON-LINE

Stosowane metody dekoracji

Piaskowanie

Sposób dekoracji polegający na częściowym matowaniu mechanicznym powierzchni wyrobu. Matowanie odbywa się za pomocą materiału ściernego w strumieniu sprężonego powietrza. Do odwzorowania dekoracji tą metodą stosuje się różnego typu maski, w zależności od stopnia skomplikowania wzoru oraz rodzaju zamierzonego efektu. Metoda pozwala osiągnąć ciekawe efekty dekoracyjne wykorzystując szczególne własności optyczne szkła zarówno bezbarwnego jak i kolorowego.

Dekoracje malarskie

Sposób dekoracji polegający na ręcznym nanoszeniu na powierzchnię wyrobów kolorowych dekoracji malarskich. Dla uzyskania właściwych efektów, w metodzie tej stosuje się kombinacje specjalnych farb ceramicznych, oraz preparatów metali szlachetnych, takich jak złoto lub platyna. W celu utrwalenia dekoracji na powierzchni wyrobów podlegają one specjalnej obróbce termicznej w zależności od materiału z jakiego są wykonane. Metoda ta pozwala osiągnąć wręcz nieograniczone efekty charakteryzujące się bogactwem i różnorodną kolorystyką dekoracji, determinowaną jedynie pomysłowością na etapie przygotowania projektu i możliwościami manualnymi pracownika realizującego projekt.

Grawerowanie

Sposób dekoracji polegający na mechanicznej obróbce powierzchni wyrobu za pomocą diamentowego freza. Obróbka odbywa się za pomocą maszyny (grawerki) wyposażonej w wysokoobrotowe wrzeciono, w którym zamocowany jest frez. W zależności od oczekiwanego efektu dekoracji, stosowane są frezy o różnej geometrii. Wrzeciono może być prowadzone ręcznie lub przy wykorzystaniu maszyny CNC. Metoda ta pozwala uzyskać ciekawe przestrzenne efekty trójwymiarowe (reliefy) na powierzchni dekorowanego wyrobu. Dzięki rozwojowi cyfrowej techniki obróbki, możliwe jest uzyskanie tą metodą coraz bardziej zaawansowanych dekoracji. Nieodzownym warunkiem uzyskania odpowiednich efektów dekoracyjnych jest znajomość właściwości optycznych dekorowanych materiałów na etapie przygotowania projektu. Dotyczy to szczególnie szkła. W procesie projektowania wykorzystywane są zaawansowane, specjalistyczne graficzne programy komputerowe, wspomagające projektowanie, a także umożliwiające wykonanie wirtualnego modelu dekoracji, jak i zaprogramowanie maszyny CNC. Metoda ta jest obecnie wdrażana w naszej firmie przy wykorzystaniu strukturalnych funduszy UE. Efekty wykorzystania tej nowatorskiej metody w procesie grawerowania szkła mogą Państwo zobaczyć w naszej galerii.

wykonanie strony: Arte Studio